Novinářské

Před Vánocemi vyšla kniha Malíři na soutoku

Pětice malířů se sešla v sobotu 12. prosince podvečer v českobudějovické restauraci Masné krámy, aby se zúčastnila neformálního představení nové knihy jihočeských novinářů (kromě mne ještě Aleny Binterové a Aleny Schelové), nazvané Malíři na soutoku. Publikaci s předmluvou sochaře Miroslava Párala požehnal kněz Miroslav Štrunc. Výtvarníci (zleva) Jaroslav Platil, Pavel Kalista, Josef Bruckmüller, Přemysl Vranovský a Bedřich Čermák v knize vyprávějí o svém životě a tvorbě od doby tzv. normalizace až do současnosti. K hrdinům knihy dále patří i Jindra Čapek, Eva Prokopcová nebo již zesnulí Roman Kubička, Milan Doubrava a Štěpán Mikuláš Mareš. Knihu doprovodili aktuálními i archivními snímky fotograf Deníku Jaroslav Sýbek, Anna Vrhelová, František Nárovec i Michal Tůma.
Jde o generační zpověď umělců, kteří se za doby komunistického režimu prali s nepřízní osudu, marnými pokusy dostat se na Akademii výtvarných umění, cenzurou a zakazováním výstav. Tito lidé přesto nezatrpkli a dál přes překážky vytvářeli díla a pokračovali i neoficiálně v umělecké dráze, o níž byli přesvědčeni, že je správná.
Kniha s bohatou fotografickou a obrazovou přílohou, která vyšla za podpory Statutárního města České Budějovice a firmy ČEVAK a.s., je zároveň i připomenutím událostí v listopadu 1989, jak je tehdy umělci prožívali a jak jim změnily život a přístup k tvorbě. Knihu si můžete koupit v ČB například v knihkupectví na náměstíčku u Černé věže, v nedaleké vinárně U Sosáka, nebo mi napište či zavolejte, abych vám ji poslal i s věnováním. Ideální tip na vánoční dárek, což?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeden komentář

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *