O mně

Radek Gális

Narodil jsem se v srpnu 1968 v Táboře, kde jsem chodil v letech 1974-1982 na 4. ZDŠ Maredův vrch a další čtyři roky na Střední ekonomickou školu. Po maturitě jsem v letech 1986-87 pracoval jako programátor v PVT (Podnik výpočetní techniky) Tábor, v letech 1987-1988 jako redaktor Severočeského cihláře v Teplicích a podnikového týdeníku Výstavba v Chemických závodech ČSSP v Záluží u Litvínova. V letech 1988-1990 jsem absolvoval základní vojenskou službu v Příbrami jako protiletadlový střelec S-2.

V letech 1990-1996 jsem studoval Fakultu sociálních věd (Fakultu žurnalistiky) Univerzity Karlovy v Praze, v bakalářské i diplomové práci jsem se věnoval válce v Náhorním Karabachu, kam jsem jako novinář v letech 1992-1994 jezdil.

Už během studia a po něm jsem během následujících třiceti let pracoval postupně ve Svobodném slově, Zemských novinách, Večerníku Praha, Deníku, dětské příloze Pes Novák týdeníku ANO, křesťanském měsíčníku pro mládež AD i měsíčníku Konta Bariéry Můžeš, nyní spolupracuji s Katolickým týdeníkem a týdeníkem Naše rodina.

Spolupracoval jsem nebo stále spolupracuji s neziskovými charitativními a humanitárními organizacemi Charita ČR, Člověk v tísni (budějovický koordinátor filmového festivalu o lidských právech Jeden svět i koordinátor projektu Jeden svět na školách v jižních Čechách), Post Bellum (krajský koordinátor projektu Příběhy našich sousedů), Soužití 21 – sdružení na pomoc uprchlíkům. V letech 2000 – 2002 jsem pracoval v Poradně pro uprchlíky a migranty Diecézní charity České Budějovice, od roku 2003 jsem několik let vyučoval odborný předmět Práce s uprchlíky na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Rád jezdím po České republice i do zahraničí, kde na cestách spojuji turistický zájem s novinářskou profesí i s humanitární činností. Kromě tradičních turistických destinací, jako jsou Belgie, Bulharsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Turecko, Vatikán jsem proto navštívil také Arménii, Černou Horu, Egypt, Gruzii, Izrael, Jordánsko, Kosovo, Makedonii, Ukrajinu, Palestinu, Rumunsko, Srbsko nebo Sýrii.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Eliška Štěpánová – Měsíc ve dne a Literární kavárnou Měsíc ve dne v Českých Budějovicích jsem od roku 2017 vydal knihy Náš kardinál (o Jeho Eminenci Miloslavu Vlkovi), Černí baroni od Černé věže (vzpomínky bývalých příslušníků PTP z Českobudějovicka), Mušketýři z Ria (rozhovory s pěticí paralympijských reprezentantů), Rozpůlená srdce (kniha rozhovorů k 70. výročí vzniku Izraele), Moje stoleté Československo (rozhovory s pamětníky, mapující čs. historii), Příliš mladí na válku (rozhovory s válečnými veterány) a Malíři na soutoku (rozhovory s jihočeskými výtvarníky). Jsem spoluautorem knih rozhovorů Stopy v jihočeské kultuře – Ohlédnutí s Múzami (2018) a Ženy s odvahou (2019), které vydal Syndikát jihočeských novinářů, jehož jsem dlouholetým členem. V roce 2019 jsem uspořádal knihu rozhovorů k třiceti letům Diakonie Ve službách Diakonie ČCE a spolupodílel se textově na českoněmecké fotografické publikaci fotografa Petra Moravce a básníka Johanna Petera Šumava poetická a kouzelná. Podílel jsem se i na vydání vlastních poštovních známek: Prezident Emil Hácha (2018 a 2019) a P. Josef Jílek (2020), které vydala Česká pošta ve spolupráci s městem Trhové Sviny a městysem Katovice.

Od roku 2017 dobrovolně spoluorganizuji turistické zájezdy na Koločavu na Podkarpatskou Rus.

A ještě něco navíc:

kontakt

Radek Gális

telefon: +420 602 649 292

e-mail: ragal@seznam.cz