Nová edice poštovních známek připomíná popraveného kněze P. Josefa Jílka z Katovic

Vlastní známky se dočkal jihočeský kněz P. Josef Jílek (19. 10. 1908 – 20. 4. 1945), který byl koncem války popraven nacisty.

Ve spolupráci s vedením městyse Katovice na Strakonicku vyšel v pátek 25. září v omezeném počtu 1250 kusů unikátní sešitek tzv. vlastní známky, který obsahuje osm známek hodnoty A (Kč 26) s dvěma motivy. Na jedné známce od zkušených filatelistických autorů Kamila a Libuše Knotkových je portrét kněze a jeho rodný dům ve Výhni na Kaplicku, na druhé pak kostel sv. Filipa a Jakuba v Katovicích, kde v letech 1936 – 1942 působil.

Kněz Josef Jílek se aktivně zapojil do protinacistického odboje v rámci odbojové skupiny ÚVOD, vystavoval lidem v ilegalitě nepravé křestní listy a jiné doklady, na faře ukrýval hledané osoby a sháněl pro ně potraviny. V srpnu 1942 byl v Česticích na Strakonicku zatčen a uvězněn v Plzni na Borech a později v Drážďanech. Dne 1. června 1944 byl v Berlíně pro přípravu k velezradě odsouzen k trestu smrti a na samém konci války v den Hitlerových narozenin 20. dubna 1945 v Brandenburgu popraven sekerou jako poslední zdejší vězeň.

Učitel katovické ZŠ a MŠ Miroslav Čapek a spoluorganizátor činnosti tamějšího Centra P. Josefa Jílka tvrdí: „Oběť pátera Jílka je pro nás inspirující i v dnešní době. Jeho odvaha pomáhat těm, kdo pomoc potřebují, může být příkladem i pro ty, kteří pomáhají v současné době lidem v nouzi nebo s covidem. Páter Jílek byl člověk, který se nebál a ani za války nedokázal stát stranou, stejně jako dneska mnozí lidé pomáhají druhým a neschovávají se kdesi za bukem.“

Slavnostní prezentace známky se uskutečnila v pátek 16. října od 13 hodin v kostele sv. Filipa a Jakuba v Katovicích, kde P. Josef Jílek působil. Známce požehnali kněží P. Roman Dvořák a P. Miroslav Šašek. Informace o známce získají zájemci v místní farnosti, na vedení městyse nebo na telefonním čísle 602649292.

Nová kolekce známek s P. Josefem Jílkem je druhým dílem série, kterou začal v loňském roce sešitek se známkami prezidenta JUDr. Emila Háchy a kostela Nanebevzetí Panny Marie v jeho rodných Trhových Svinech.

Další informace: Radek Gális – 602649292, ragal@seznam.cz

Známka připomíná tragický osud P. Josefa Jílka. Reprofoto: Archiv

Známkám požehnali v pátek 16. října 2020 v katovickém kostele P. Roman Dvořák a P. Miroslav Šašek.